Wspólna pasja taty i córki

Tata zdobywa na złomowisku lub pchlim targu stare okna i daje im nowe życie, a córka zmienia je w piękne, podświetlane obrazy i zabiera oglądających do swojego świata. Robert i Liliana Niemczykowie zapraszają do oglądania swoich wspólnych prac.

Obraz na szkle wmontowanym w stare i bardzo ciekawe okna oglądać można w chojnickiej Wszechnicy. Autorami prac są tata i córka – Robert i Liliana Niemczykowie. – To pasja, której poświęcamy wolny czas. Zaczęło się od starych żeliwnych okien zdobytych na złomowisku. Naszą ideą jest dawanie oknom drugiego życia, uratowanie ich od zniszczenia – oznajmiają autorzy.

Nie ma wątpliwości, że pokazywane obrazy są inne od wszystkich, które można oglądać w różnych miejscach. Nie tylko są one malowane na szkle, ale jeszcze osadzone w stare okna. – Historia każdego okna zaczyna się od pozyskania ramy okna. Najczęściej udaje mi się to na złomie i za to chcę podziękować, bo często właśnie panowie odkładają już dla mnie jakieś okna.

– Mam też znajomych, którzy coś podrzucą. Taką ramę czy okno potem muszę naprawić, oczyścić, oszlifować i nanieść specjalną powłokę. Później specjalną swoją metodą obsadzam szybę lub lustro – mówi Robert Niemczyk. Wtedy takie okno trafia w ręce córki, która nanosi na szybę lub lustro obraz. Tematyka jest różna. Raz Liliana zabiera nas w głębiny oceanów, innym razem zabiera do centrum Chojnic i pokazuje najbardziej znane miejsca ulokowane w pięknym ogrodzie.

Pomysły biorą się z wyobraźni – mówi Liliana. – Mimo różnych tematów staram się, by prace wyglądały realistycznie. Jedno okno zajmuje im kilkadziesiąt godzin pracy, w zależności od stanu okna czy tematu pracy. Teraz pokazali swoje prace we Wszechnicy, ale sprawniejsze oko mogło dojrzeć już rodzinne wystawy podczas różnych jarmarków w mieście i regionie. – Tworzyć dla samego siebie to nie ma sensu. Chcemy podzielić się pasją z innymi – mówi Robert Niemczyk.

Jeśli komuś spodoba się któraś praca, to można ją nabyć, bo autorom przydadzą się środki na kolejne okna. A wszystkich prac we własnym mieszkaniu nie są w stanie powiesić. Okna mogą służyć jako obrazy, a prawdziwy efekt jest wówczas, gdy się je podświetli kinkietem. 

Prace można śledzić też na Facebooku: Lili Świat Na Szkle.IMG 2846 Wspólna pasja taty i córki